
Toto téma si přála Jana z Krkonoš za vítězku Vade
Jakmile se překlopí prosinec v leden, začíná plesová sezóna. Je tomu tak tradičně každou zimu. Vděčíme za to šlechticům, kteří plesům stanovili jistá pravidla. Největšího rozkvětu ve středověku zaznamenaly v renesanci.
Hlasovat můžete až do středy 16.2. do klubové zprávy
Děkuji za váš čas, účast v soutěži a hodně štěstí všem.
Plesová sezóna



Ples je velmi oblíbená společenská událost, kde lidé chodí za hudbou, tancem a setkáváním se. Zajímá vás jak to všechno začalo? Nedivíme se, historie plesů je opravdu zajímavá!
Všechno to začalo..
Přesuneme se zpátky, zhruba do 15. a 16. století, kde plesy probíhaly na španělském a francouzském královském dvoře. Tenkrát se tančil hlavně párový tanec pavana či třeba tehdy, velmi oblíbená menueta. Král Ludvk XIII. byl tvůrcem a milovníkem druhu tance, který se nazývá merleson. Neuvěříte, ale tento tanec trval hodinu a půl a součástí bylo šestnáct figur.
Ještě před rozšířením křesťanství byl tanec brán jako součást mnoha pohanských rituálů. Velmi známý je například keltský Beltain. Řekové si jej také velmi oblíbili, oslavy, průvody či jiné slavnostní akce se nemohly obejít bez toho, aniž by se tančilo. Říká se, že lidé se tancem radovali, oslavovali a děkovali bohu Dionýsovi. Dále si tanec velmi oblíbili i v římské říši.
Velký bum zažily plesy v období 16. a 17. století, kdy se nejen francouzské, ale i anglické dvory obklopily tancem. Vášnivým milovníkem tance byl i Ludvík XIV., který nejen, že miloval tanec, ale rád se inspiroval talentovanými umělci. V 17. století vzniká v Polsku další druh tance zvaný kotilion, říká vám to něco? Správně, tento druh tance je odvozen od oblíbeného, dámského kousku spodničky.
Žádný novodobý umělecký výmysl, ale opravdu se řadí mezi nejstarší umělecký směr. Tanec zprvu vyjadřoval spoustu emocí, zážitků a v neposlední řadě i sdělení. Zpočátku byl první párový tanec odsuzován a označován jako nemravný, později došlo ve společnosti ke změně názoru a párový tanec se zařadil mezi módní trend.
Tanec si oblíbilo spoustu států a postupně začaly vznikat nové a nové tance. Vše se začalo rozvíjet a měnit. Začaly vznikat druhy tance jako třeba lidové, pánské či řadové. V 19. století se taneční umění velmi rozšířilo a došlo k dalšímu rozvoji. V Rakousku vzniká dnes oblíbený valčík, v Čechách polka a v Polsku mazurka.
Všechny události totiž byly rozděleny do ročních období a každý rok probíhal stejně. Na jaře probíhaly svatby, v létě se cestovalo, na podzim probíhaly hony a v zimě se sjíždělo do velkých měst, kde probíhaly večerní radovánky, plné tance a zpěvu. Ty se ve vytopených plesových sálech daly pořádat i v zimním období.
















































